Lütfü Kaplanoğlu“Hittite” CODES Sergisi

Anadolu üzerinde kurulan en büyük uygarlıklardan biri olan Hititlerin kodları; Lütfü Kaplanoğlu’nun resim ve baskıresimlerinde şifrelendi…

Lütfü Kaplanoğlu’nun resim ve baskıresimlerden oluşan sergisi “Hittite” CODES, 01-20 Aralık tarihleri arasında Mod Galeri’de…

 “Uluslararası Engravist Baskıresim Etkinlikleri”nin kurucusu ve Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi olan Lütfü Kaplanoğlu; Hitit uygarlığının izlerini sürdüğü “Hittite” CODES sergisi ile 1-20 Aralık 2018 tarihleri arasında Mod Galeri’de izleyici ile buluşacak.

İlhamını Anadolu’nun zengin mirasından alan sanatsal üretimleri ile öz tarih bilincinin altını ustalıkla çizen Lütfü Kaplanoğlu, 15. Kişisel sergisinde Hitit uygarlığını mercek altına alıyor.

Kaplanoğlu’nun eserlerinde Anadolu’nun kültürel mirası, zaman zaman gravür, zaman zaman pentürde kendini gösteriyor. Sanatçının araştırmalarına kaynaklık eden Anadolu üzerinde kurulmuş medeniyetler; geçmişin izleri, yaşanmışlıkları, etkileri düş dünyasının süzgecinden geçerek sanatsal aktarımla zengin birer rehbere dönüşüyor.

“Geçmişimizde topraklarımızda hüküm sürmüş güçlü uygarlıkları tanımanın ve çeşitli şekillerde yaşatmanın; mirasımıza sahip çıkmak ve geleceğe de önemli birikimlerle gitmek konusunda farkındalık yarattığını” ifade eden Kaplanoğlu, “en büyük gücün; kökleri beslemek”olduğunun altını çiziyor.

Sanatçı, eserlerinde gizlediği sembollerle merak uyandırarak izleyiciyi düşünmeye ve araştırma yapmaya sevk ediyor. Çünkü sanatçıya göre tarihi hissetmek; farkındalık sağlayarak içselleştirmeyi, toplumların özü üzerine odaklanmayı, gerçek varlığımızı bütünüyle algılamayı sağlamaktadır. 

Mısır ve Mezopotamya uygarlıklarının kültürlerini harmanlayan Hititler’in öyküsünün resim ve baskıresim sanatında kimlik bulduğu “Hittite” CODES sergisinin açılış kokteyline 1 Aralık Cumartesi günü saat 18.00’da tüm sanatseverler davetlidir.

Mod Galeri: Cemal Süreya sok. No: 39 Kadıköy/İSTANBUL